Zarówno psychoterapia, jak i postać psychologa, każdemu z nas kojarzy się z czymś trochę innym, zależnie od naszych osobistych doświadczeń czy historii zasłyszanych od naszych bliskich. Wielu jest w stanie podważyć potrzebę sięgnięcia po psychologiczną pomoc, podkreślając wystarczającą rolę pomocy rodziny i przyjaciół, czy też przekonując, że każdy z nas jest w stanie po prostu ,,wziąć się w garść”. Czy na pewno tak jest? Czym różni się pomoc psychologiczna od tej, jakiej są w stanie udzielić nam nasi bliscy? I co takiego czyni rolę psychologa w zasadzie niezastąpioną w procesie zdrowienia?

  1. Profesjonalizm – wiedza i umiejętności

            Tym, co przede wszystkim charakteryzuje pomoc psychologiczną, jest fakt, że ten typ pomocy oparty jest na wiedzy i profesjonalnych umiejętnościach. Zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta, potrafią skutecznie wykorzystać wiedzę i techniki poznane w toku wielu lat edukacji i praktycznych doświadczeń, w sposób świadomy i skoncentrowany na to, by nam pomóc. Co więcej, obowiązkiem psychologa jest ciągłe, świadome pogłębianie wiedzy, jak i rozwijanie swoich umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych, korzystając z najnowszych odkryć naukowych, nowych teorii czy metod.

  • Uważność, otwartość, wsparcie

            Zarówno psycholog, jak i nasi bliscy, są w stanie okazać nam współczucie i wsparcie w najcięższych dla nas chwilach. To jednak psycholog posiada niezbędne kompetencje z zakresu komunikacji i wiedzy na temat emocji, które pozwalają mu, pomimo nieznajomości nas, jako osoby, w pełni zrozumieć nasz stan emocjonalny i naszą sytuację. Co więcej, psychologów cechuje niezwykła wrażliwość, a także umiejętność głębokiego uczestnictwa w doświadczeniu klienta.

            Psycholodzy są również mistrzami w uważnym słuchaniu i pełnym zaangażowaniu swojej wiedzy i refleksji, dzięki której są w stanie analizować i wnioskować na podstawie procesów jakie zachodzą zarówno w kliencie, jak i w nich samych.

            Istotne jest jest również to, iż psycholog nie jest od tego, by nas osądzać czy krytykować. Cechuje go otwartość i pełna akceptacja tego, jaki klient jest w momencie, gdy do niego przychodzi.

  • Psycholog jako towarzysz w wędrówce, psychoterapia jako wędka

            Psychoterapia opiera się na współpracy – psychoterapeuty i klienta. Oznacza to, że psycholog jest naszym towarzyszem w procesie zdrowienia. Nie zrobi jednak za nas tego, co jedynie my jesteśmy w stanie dla siebie zrobić.

Rola psychologa polega więc na budowaniu w nas siły i poczucia, że będziemy w stanie sobie poradzić. Pomoc psychologiczna daje nam więc konkretne warunki i przestrzeń do pracy, dzięki którym możemy posiąść narzędzia i zasoby potrzebne do tego, byśmy byli w stanie wziąć odpowiedzialność za swoje życie.To właśnie w toku terapii możemy zdać sobie sprawę z naszej własnej sprawczości, z tego, jak duży mamy wpływ na własne życie. Nieco parafrazując znane powiedzenie, psycholog zabiera nas nad brzeg jeziora i daje nam wędkę, byśmy sami mogli w oceanie możliwości złowić dokładnie po to, co jest dla nas najcenniejsze.